:: دوره 10، شماره 3 - ( 6-1400 ) ::
جلد 10 شماره 3 صفحات 261-270 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی درمان با تحریک مکرر مغناطیسی فراجمجمه‌ای (rTMS) برگفتگوی درون و حافظۀ فعال در بیماران اسکیزوفرن با توهمات شنیداری
نجمه حمید ، شکوفه رضایی منش، رضا رستمی
دانشیار روانشناسی بالینی، دانشگاه شهید چمران اهواز، اهواز، ایران ، n.hamid@scu.ac.ir
چکیده:   (154 مشاهده)
زمینه و هدف: هدف از پژوهش حاضر بررسی تأثیر درمان تحریک مکرر مغناطیسی فرا جمجمه‌ای با فرکانس بالا (20 هرتز) بر گفتگوی درون و حافظۀ فعال در بیماران اسکیزوفرن بود.
مواد و روش­ها: این پژوهش یک طرح آزمایشی با پیش‌آزمون- پس‌آزمون و گروه کنترل بود. جامعه آماری این پژوهش کلیۀ بیماران اسکیزوفرن مراجعه‌کننده به بخش سرپایی اورژانس بیمارستان امام حسین در سال 98 بودند که از میان آن‌ها 12 نفر به روش نمونه‌گیری در دسترس بر اساس ملاک­های ورود و خروج انتخاب و در دو گروه 6 نفره گمارده شدند. گروه آزمایش به طور انفرادی طی 10 جلسه تحت درمان تحریک مکرر مغناطیسی فرا جمجمه‌ای (rTMS) با فرکانس بالا (20 هرتز) قرار گرفتند، اما گروه کنترل هیچ مداخله‌ای در طی پژوهش دریافت نکردند. آزمودنی‌ها با استفاده از مقیاس نشانگان مثبت و منفی در اسکیزوفرنی، پرسش‌نامه انواع گفتگوی درون و پرسشنامه حافظه فعال دانیمن و کارپنتر پیش و پس از درمان ارزیابی شدند. داده‌های حاصل از این پژوهش با استفاده از روش آماری توصیفی و برای تحلیل فرضیه‌ها از تحلیل کواریانس یک متغیری (آنکوا) و تحلیل کواریانس چند متغیری (مانکوا)  تجزیه و تحلیل شد.
 یافته­ها: یافته‌های پژوهش نشان داد که میان گروه آزمایش و کنترل از لحاظ گفتگوی درون و حافظه فعال تفاوت معنی­داری وجود دارد (05/0> P). میزان گفتگوی درون در گروه آزمایش نسبت به پیش­آزمون و گروه کنترل به طور معنی­داری کاهش، اما حافظه فعال افزایش یافته بود.
 نتیجه­گیری: تحریک مکرر مغناطیسی فرا جمجمه‌ای(rTMS) به طور معنی‌داری سبب کاهش گفتگوی درون و بهبود حافظۀ فعال شده است.
واژه‌های کلیدی: تحریک مکرر مغناطیسی فرا جمجمه‌ای(rTMS)، گفتگوی درون، حافظۀ فعال، بیماران اسکیزوفرن
متن کامل [PDF 1359 kb]   (75 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/6/5 | پذیرش: 1400/6/10 | انتشار: 1400/6/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 10، شماره 3 - ( 6-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها