[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 11، شماره 1 - ( زمستان 1400 ) ::
جلد 11 شماره 1 صفحات 34-24 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی ارتباط میزان رضایت جنسی و زناشویی با علتهای ناباروری در زوجین نابارور مراجعه کننده به مرکز درمان ناباروری رویش نهال استان البرز
منصوره منصوری ، زهرا حیدر ، راضیه لطفی ، میترا رحیم زاده کیوی ، ترانه تهمتنی
مرکز خدمات جامع سلامت شهید راست روش، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی البرز، کرج، ایران
چکیده:   (623 مشاهده)
هدف: هدف از این مطالعه بررسی تاثیر علت  ناباروری بر میزان رضایت جنسی و زناشویی در زوجین نابارور است تا از این طریق آگاهی این زوجین را در مورد شناخت معضلات روانی اجتماعی فرهنگی ناشی از باروری افزایش داده و زمینه را برای در اولویت قرار دادن و پرداختن به این مشکلات از طریق طرح های ارتقای رضایتمندی زناشویی در اختیار برنامه ریزان سیاستهای بهداشتی قرار دهد.
مواد و روش‌ها: این پژوهش از نوع مقطعی است که در مرکز ناباروری رویش استان البرز در در طی سالهای94-1393انجام شد. کلیه زوجین ناباروری که طول مدت ناباروری آنها بالاتر از یکسال باشد(طول مدت ناباروری از زمان اقدام به باروری محاسبه می‌شود) و علت ناباروری آنها مشخص شده و حداقل تحصیلات ابتدایی را داشتند وارد مطالعه شدند. ابزارجمع آوری داده‌ها، پرسشنامه کتبی بودکه توسط پژوهشگر به هر یک از زوجین بطور جداگانه ارائه و سپس از آنها جمع آوری گردید. بخش اول پرسشنامه شامل مشخصات دموگرافیک مشتمل بر 13 سوال و بخش دوم مربوط به  بررسی رضایت زناشویی (18 سوال) و بخش سوم مربوط به ارزیابی میزان رضایت جنسی(11سوال) در زوجین می باشد. در نهایت تفاوت نمره میزان رضایت جنسی و رضایت زناشویی در بین زوجین با علت‌های مختلف نازایی با استفاده از تست‌های آماری مناسب مقایسه شد.
یافته‌ها: به طور کلی در طی مدت مطالعه 174 زوج مورد بررسی قرار گرفتند. در این مطالعه،  27 درصد از بیماران علت ناباروری مردانه (47 نفر)،  5/30 درصد زنانه ( 53 نفر)، در 20 درصد ترکیبی از هردو علت (35 نفر) و در 5/22 درصد موارد علت ناشناخته (39 نفر) عنوان شده است. نتایج نشان داد که بین سن و تحصیلات زن و مرد و میزان درآمد مرد و رضایت زناشویی هر یک زوجین ارتباط معنی داری وجود داشت (به ترتیب 024/0= P، 015/0P= ،000/0= Pو 04/0P=). هیچ ارتباطی بین مشخصات دموگرافیک با رضایت جنسی زوجین یافت نشد. بین دلایل ناباروری (مردانه، زنانه، هردو و ناشناخته) و رضایت زناشویی و جنسی رابطه معنی­داری به دست نیامد.
 بحث و نتیجه گیری: براساس نتایج مطالعه حاضر به نظر نمی رسد که در زوجین نابارور علت نازایی بر رضایت جنسی و زناشویی زوجین تأثیر گذار باشد. البته برای تأیید این نتایج به مطالعات بیشتری با حجم نمونه بالاتر نیاز می‌باشد.
واژه‌های کلیدی: رضایت جنسی، رضایت زناشویی، زوجین نابارور، علت ناباروری
متن کامل [PDF 880 kb]   (179 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/9/22 | پذیرش: 1400/9/10 | انتشار: 1400/9/10
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mansouri M, Heydar Z, Lotfi R, Rahimzadeh Kiwi M, Tahamtan6 T. The Relationship Between Sexual and Marital Satisfaction Level and the Causes of Infertility in Infertile Couples who Referred to Nahal Infertility center in Alborz Province. aumj. 2021; 11 (1) :24-34
URL: http://aums.abzums.ac.ir/article-1-1448-fa.html

منصوری منصوره، حیدر زهرا، لطفی راضیه، رحیم زاده کیوی میترا، تهمتنی ترانه. بررسی ارتباط میزان رضایت جنسی و زناشویی با علتهای ناباروری در زوجین نابارور مراجعه کننده به مرکز درمان ناباروری رویش نهال استان البرز. نشریه علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی البرز. 1400; 11 (1) :34-24

URL: http://aums.abzums.ac.ir/article-1-1448-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 11، شماره 1 - ( زمستان 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه دانشگاه علوم پزشکی البرز Alborz University Medical Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4414