:: دوره 8، شماره 3 - ( 5-1398 ) ::
جلد 8 شماره 3 صفحات 225-235 برگشت به فهرست نسخه ها
میزان شیوع رفتارهای پرخطر جنسی و آگاهی از بیماری های مقاربتی میان ساکنین موقت در گرمخانه های شهر تهران
تارا اخترخاوری ، بهنام ندرلو
کارشناس ارشد ژنتیک انسانی، مرکز تحقیقات ژنتیک، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران ، taraakhtarkhavari@yahoo.com
چکیده:   (1168 مشاهده)
زمینه: رفتارهای پرخطر جنسی که شیوع بالایی در بین افراد بی خانمان دارند، فرد را در معرض ابتلا به بیماری های مقاربتی قرار می‌دهند. درک میزان آگاهی افراد پیرامون بیماری های مقاربتی و شناخت رفتارهای پرخطر رایج در این گروه، مبنایی برای تدوین برنامه های آموزشی مناسب را فراهم می‌کند.
هدف: این مطالعه به منظور برآورد آگاهی افراد، از بیماری های مقاربتی و شیوع رفتارهای پرخطر رایج در میان افراد بیخانمان شهر تهران انجام شد.
مواد و روش ها: این مطالعه توصیفی در سال 1396 با حجم نمونه 306 نفر و با نمونه گیری تصادفی انجام شد. برای مصاحبه از پرسشنامه ای حاوی 45 سوال متشکل از چهار بخش اطلاعات جمعیت شناسی، آگاهی از بیماری های مقاربتی، آگاهی از رفتارهای پر خطر و نیز نظرسنجی استفاده شد. جهت محاسبات آمار توصیفی نیز از نرم افزار IBM SPSS Statistics v21 استفاده گردید.
یافته ها: میزان آگاهی در 80 درصد از افراد ضعیف بود و شناخته شده ترین بیماری هپاتیت B بود. 64 درصد از افراد کم سواد بوده و همگی حداقل یک رفتار پرخطر را داشتند. رابطه جنسی خشن بیشترین شیوع و همجنس گرایی کمترین شیوع را داشتند.
نتیجه گیری: عواملی نظیر بیسوادی، آگاهی اندک پیرامون رفتارهای پرخطر، شیوع بالای این رفتارها و قرارگیری در محدوده سنی فعال از لحاظ تولیدمثل افراد بیخانمان را تهدید می‌کند. این مطالعه نشان داد نیازمند تدوین کارگاه های آموزشی ای در گرمخانه ها هستیم که میزان سواد افراد و ناهمگونی آگاهی پیرامون بیماری های مختلف مقاربتی را در نظر بگیرند.
واژه‌های کلیدی: بهداشت باروری، افراد بی‌خانمان، رفتار جنسی، رابطه جنسی نا امن
متن کامل [PDF 325 kb]   (751 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1398/5/18 | پذیرش: 1398/5/18 | انتشار: 1398/5/18XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 3 - ( 5-1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها