:: دوره 8، شماره 2 - ( 3-1398 ) ::
جلد 8 شماره 2 صفحات 165-176 برگشت به فهرست نسخه ها
فهم اعتیاد جنسی در پیوند با خودپندارۀ معتادان جنسی
ادریس سلطانی، فرح ترکمان
هیأت علمی گروه جامعه شناسی، دانشکده علوم اجتماعی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی، تهران، ایران ، Fa.torkaman@iauctb.ac.ir
چکیده:   (1999 مشاهده)
زمینه و هدف: اعتیاد جنسی کنش‌ها، تخیلات و گرایشات جنسی را شامل می‌شود که کنترل آن برای فرد معتاد جنسی بسیار دشوار است و این مسئله منجر به بروز مسائل جدی در زندگی روزمره فردی و اجتماعی آنها می‌شود. هدف پژوهش حاضر فهم خود پنداره شخصی معتادان جنسی و شناخت مقولاتی است که در شکل‌گیری و تشدید پدیده اعتیاد جنسی نقش داشته است.
 مواد و روش‌ها: روش مورد استفاده در این پژوهش، کیفی است و در فرایند پژوهش از نظریه زمینه‌ای استفاده شده است. داده‌ها با استفاده از روش مشاهده مشارکتی و تکنیک مصاحبه عمیق گردآوری شد. بر اساس روش نمونه گیری هدفمند و نمونه گیری نظری و با معیار اشباع نظری، 40 نفر معتاد جنسی در سال 1396و 1397 از شهر تهران  در تحقیق مشارکت داشتند.
یافته ها: براساس یافته‌های حاصل از این تحقیق، چهار  مقوله شامل «تقدیرگرایی و تسلیم‌پذیری، انزوای تحمیلی، انگارۀ خودکم‌پنداری و اعتماد ناپایدار» برساخته شد. بر این اساس مشخص شدکه کنش جنسی اعتیاد گونه معتادان جنسی به شدت متأثر از تجربیات و تعاملات خانوادگی- محیطی آنهاست که این کنش در ادامه زندگی معتادان جنسی با عدم کارکرد درست نهادهای دیگر اجتماعی همچون نهاد آموزشی و حقوقی تشدید شده است.
نتیجه‌گیری: بر این اساس چهار مقوله حاصل از داده‌های تحقیق در حول مقوله هسته "خودپندارۀ منفی مقوم اعتیاد جنسی" تنیده شدند.
واژه‌های کلیدی: اعتیاد جنسی، کنش اجتماعی، خود پنداره، اختلال جنسی، بیش فعالی جنسی
متن کامل [PDF 278 kb]   (904 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/3/21 | پذیرش: 1398/3/21 | انتشار: 1398/3/21XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 2 - ( 3-1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها