:: دوره 12، شماره 1 - ( زمستان 1401 ) ::
جلد 12 شماره 1 صفحات 76-69 برگشت به فهرست نسخه ها
تشخیص سرطان پستان با استفاده ازالگوریتم استخراج ویژگی Harris در پردازش تصاویر پزشکی
سهند شاهعلینژاد ، عاطفه بهادری ، علی نیاپور
دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر، موسسه آموزش عالی ارومی، ارومیه، ایران
چکیده:   (256 مشاهده)
زمینه و هدف: شناسایی و مرزبندی توده‌ها و تشخیص تومورهای موجود در بافت پستان از چالش های جدی در تشخیص این سرطان است. در حال حاضر ماموگرافی، متداولترین راه تشخیص سرطان پستان می‌باشد که عدم شناسایی صحیح توده‌ها در آن میتواند منجر به تشخیص یا نمونه برداری نادرست از بافت پستان شود. آلگوریتم Harris به عنوان فرآیند شناسایی ویژگی‌های مرتبط و حذف ویژگی‌های غیر مرتبط و تکراری  اقدام به استخراج ویژگی می‌کند. دراین تحقیق با استفاده از استخراج ویژگی در پردازش تصاویر پزشکی بر آن شدیم تا بتوانیم با دقت بهتری، نسبت به کارهای گذشته تشخیص را انجام دهیم.
روش کار: با استفاده از آلگوریتم استخراج ویژگی Harris   استخراج ویژگی های تصاویر ماموگرافی صورت گرفت. تصاویر ماموگرافی با استفاده از نرم افزار متلب Matlab2019a تحلیل شدندو خروجی های ایده آل مد نظر حاصل شدند.
یافته ها: تصاویر ماموگرافی پس از پیش پردازش و اعمال آلگوریتم هریس مورد بررسی قرارگرفتند که در خروجی حاصل از آلگوریتم پیشنهادی، دقت شناسایی و سرعت شناسایی آلگوریتم را در مقایسه با سایر روش های معمول بالاتر بود.
نتیجه گیری: هدف از استخراج ویژگی Harris این است که داده‌های خام به شکل قابل استفاده‌تری برای پردازش‌های آماری بعدی درآیند. انتظار می‌رود در آینده استخراج ویژگی با دقت بیشتری انجام شود و جزئیات بیشتری جهت بازشناسی اشیاء در تصویر، در اختیار سیستم‌های بینایی ماشین قرار بگیرد.
 
واژه‌های کلیدی: تشخیص، سرطان پستان، استخراج ویژگی Harris، پردازش تصاویر پزشکی.
متن کامل [PDF 534 kb]   (51 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1401/8/2 | پذیرش: 1401/8/10 | انتشار: 1401/8/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 12، شماره 1 - ( زمستان 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها