:: دوره 12، شماره 1 - ( زمستان 1401 ) ::
جلد 12 شماره 1 صفحات 59-49 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی آموزش گروهی ذهن مشفق بر بهبود علائم جسمانی افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو (پیگیری یکساله)
مینا امامی گوهری ، محمدرضا صیرفی ، امیرعباس واعظی ، طاهره رنجبری پور ، مریم مشایخ
استادیار، گروه بیماری های داخلی، دانشگاه علوم پزشکی البرز، کرج، ایران
چکیده:   (221 مشاهده)
زمینه و هدف: کولیت اولسراتیو، یک بیماری التهابی مزمن با ماهیت ناشناخته و عودکننده است. استفاده از مداخلاتی که بتواند در پیشگیری از عود و یا بهبود علائم جسمانی مؤثر واقع شود، تأثیر زیادی در بهبود سلامت روان و کیفیت زندگی این بیماران خواهد داشت.
مواد و روش ها: پژوهش حاضر از نوع کارآزمایی بالینی نیمه‌آزمایشی با طرح پیش‌آزمون-پس‌آزمون با گروه گواه و پیگیری یکساله بود. جامعه آماری شامل افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو شهر کرج بودند که جهت درمان در نیمه دوم سال 1397 به کلینیک گوارش بیمارستان باهنر مراجعه داشتند. نمونه‌ای به حجم 34 نفر از افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو به روش نمونه‌گیری هدفمند انتخاب و به صورت تصادفی در دو گروه (17 نفر در گروه آزمایش و 17 نفر در گروه گواه) قرار گرفتند. گروه آزمایش در دوازده جلسه آموزش ذهن مشفق گیلبرت (2010) شرکت کردند و برای گروه گواه یک کارگاه آموزشی سه‌ساعته درباره بیماری کولیت اولسراتیو برگزار گردید. ابزار گردآوری اطلاعات، فرم اطلاعات اولیه جمعیت‌شناختی (تهیه‌شده توسط محقق) و شاخص فعالیت کولیت اولسراتیو لیچتیگر (1994) بود. داده‌ها با نرم‌افزار spss نسخه 20 و آزمون تحلیل کوواریانس تک‌متغیره و t وابسته تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که آموزش ذهن مشفق بر بهبود علائم جسمانی افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو در پایان مداخله (01/0 > p) مؤثر بوده است و این نتایج در دوره پیگیری نیز تداوم داشت (01/0 > p).
نتیجه‌گیری: با توجه به اثربخشی آموزش ذهن مشفق بر علائم جسمانی افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو، استفاده از این مداخله می‌تواند به عنوان درمان مکمل در کنار درمان‌های پزشکی جهت ارتقای خدمات سلامت روانی و ایجاد سیاست‌های مرتبط با آن در جامعه، مورد توجه واقع شود.
 
واژه‌های کلیدی: آموزش ذهن مشفق، علائم جسمانی، کولیت اولسراتیو
متن کامل [PDF 424 kb]   (99 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1401/8/2 | پذیرش: 1401/8/10 | انتشار: 1401/8/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 12، شماره 1 - ( زمستان 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها