:: دوره 11، شماره 3 - ( تابستان 1401 ) ::
جلد 11 شماره 3 صفحات 364-349 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی سیستم توکسین-آنتی توکسین در اسینتوباکترهای مقاوم چنددارویی Multidrug resistant جدا شده از نمونه‌های کلینیکی
مرضیه امینی ، مجید باصری صالحی ، نیما بهادر
دانشیار ، گروه میکروبیولوژی، دانشکده علوم پایه ، دانشگاه آزاد اسلامی ، واحدکازرون، فارس، ایران
چکیده:   (132 مشاهده)
مقدمه: اسینتوباکتر بومانی از مهمترین پاتوژن­های بیمارستانی واکتسابی از جامعه می­باشد که دربرابر بسیاری از آنتی­بیوتیک­ها مقاوم است.سیستم­های توکسین-آنتی توکسین، سیستم­های نظارتی نگهدارنده در باکتری­ها هستند و به عنوان اهداف جدیدی برای درمان­های ضد میکروبی درنظرگرفته شده­اند. شیوع و رونویسی از این سیستم­ها در ایزوله­های بالینی هنوز ناشناخته است. هدف از این مطالعه ارزیابی سیستم توکسین-آنتی توکسین (mazEF، relBE و higBA) در اسینتوباکتر بومانی با مقاومت چنددارویی جدا شده از نمونه­های بالینی است.
مواد و روش‌ها : درمطالعه60 ایزوله از گونه­های اسینتوباکتر از 255 نمونه بالینی جمع آوری شد. شناسایی اسینتوباکتر بومانی توسط تست­های بیوشیمیایی  اکسیداز، سیترات ، SIM و TSI صورت گرفت. آزمون حساسیت ضد میکروبی با روش انتشاردیسک و روش PCR برای شناسایی ژن های سیستم توکسین-آنتی توکسین (mazEF ، relBE و higBA) انجام شد.
یافته‌ها: بیشترین مقاومت به آمپی سیلین (3/98 درصد) و کمترین مقاومت به کولیستین (35 درصد) بود. مقاومت بیش از90٪ در 12 آنتی بیوتیک از 15 آنتی بیوتیک مورد مطالعه مشاهده شد و از60 ایزوله، 34/98٪ نسبت به بیش از 8 آنتی بیوتیک مقاوم بودند و فقط یک نمونه به همه حساس بود. نسخه های mazEF ، higBA و relBE تقریباً در نیمی از ایزوله­های اسینتوباکتر بومانی مورد مطالعه وجود داشت. در همه نمونه­ها، بیش از 80٪ ایزوله­ها حاوی هر یک از ژنهای mazEF ، higBA و relBE نسبت به آنتی بیوتیک­های آزمایش شده مقاوم بودند(به استثنای کولیستین که تقریباً 40٪ بود). فراوانی ژن هایmazEF ، higBA و relBE به ترتیب 24 (40 ٪) ، 32 (53.33 ٪) ، 35 (53.33 ٪) بود. 6 ایزوله (10 ٪) برای هر سه ژن منفی بود.
نتیجه­گیری: مقاومت آنتی­بیوتیکی چشمگیری در بین ایزوله­های مورد بررسی دیده شد. بر اساس وجود سیستم­های TA در نیمی از ایزوله­های اسینتوباکتر بومانی این سیستم­ها می­توانند به عنوان یک هدف جدید برای درمان ضد میکروبی استفاده شوند.
 
واژه‌های کلیدی: مقاومت آنتی بیوتیکی، سیستم توکسین-آنتی توکسین، اسینتوباکتر بومانی
متن کامل [PDF 871 kb]   (48 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1401/2/21 | پذیرش: 1401/4/10 | انتشار: 1401/4/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 11، شماره 3 - ( تابستان 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها