:: دوره 11، شماره 1 - ( زمستان 1400 ) ::
جلد 11 شماره 1 صفحات 102-89 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی ارتباط ژن‌های bla OXA با مقاومت آنتی‌بیوتیکی سویه‌های اسینتوباکتر جدا شده از مراکز درمانی استان البرز در سال 1396
محمد جعفری ، میترا صالحی ، پرویز پاکزاد
استادیار، گروه زیست شناسی، دانشکده علوم زیستی،دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال، تهران، ایران ، Mitra_salehi_microbiology@yahoo.com
چکیده:   (294 مشاهده)
زمینه و اهداف: با توجه به گسترش عفونت‌های ناشی از اسینتوباکترهای مولد بتالاکتامازهای وسیع الطیف در سال‌های اخیر در ایران، این مطالعه در جهت تعیین الگوی مقاومت آنتی­بیوتیکی و تعیین شیوع ژن‌های تیپ blaoxa23 وbla oxa10  در سویه‌های اسینتوباکتر جداشده از بیماران بستری در مراکز درمانی انجام پذیرفت.
مواد و روش ها: با استفاده از محیط‌های کشت اختصاصی و آزمون‌های بیوشیمیایی از تعداد 75 ایزوله بالینی اسینتوباکتر جمع آوری شده از بیماران بستری در مراکز درمانی استان البرز70 ایزوله به‌عنوان اسینتوباکتر بومانی با روش‌های بیوشیمیایی و مولکولی شناسایی شدند. از روش انتشار دیسک (Disk diffusion) براساس دستورالعمل CLSI جهت تعیین هویت آنتی‌بیوتیکی ایزوله‌ها استفاده شد. در این پژوهش از 14 دیسک آنتی‌بیوتیک استفاده گردید. درنهایت از واکنش زنجیره‌ای پلیمراز (PCR) جهت بررسی شیوع ژن­هایbla oxa23 و bla oxa10در مقاومت به آنتی‌بیوتیک‌ها با استفاده از پرایمرهای اختصاصی استفاده شد. از ژن blaoxa51 که مشخصه اسینتوباکتر بومانی هست جهت تأیید قطعی ایزوله‌ها استفاده گردید.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که صد درصد مقاومت مربوط به آنتی‌بیوتیک‌های سیپروفلوکساسین، سولفومتوکسازول، سفتریاکسون، سفوتاکسیم، سفوکسیتین، ایمی پنم، مروپنم و پیپراسیلین - تازوباکتام و کمترین میزان مقاومت مربوط به کولسیتین (صفر درصد)، توبرومایسین (5/78 درصد)، آمپی سیلین سولباکتام (8/92 درصد)، لووفلوکساسین، سفپیم وسفتازیدیم هر کدام 5/98 درصد بود. نتایج PCR جهت شناسایی سویه‌های حاوی ژن‌های مقاومت نشان داد که شیوع ژن‌های blaoxa23 و blaoxa10 به ترتیب 90 درصد و 61 درصد تمام نمونه‌ها است. ژن blaoxa51 در 100 درصد ایزوله‌ها یافت شد.
نتیجه‌گیری: بررسی حاضر حاکی از آن است که باکتری اسینتوباکتربومانی در بیماران بستری در مراکز درمانی استان البرز از شیوع بالایی برخوردار است. با توجه به شناسایی ژن­هایblaoxa 23، bla oxa10 و oxa51  blaدر اسینتوباکتر و امکان انتقال آن به دیگر باکتری‌ها، توصیه می‌شود در الگوی مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و معیار­های کنترل عفونت‌های بیمارستانی تجدیدنظر گردد.
واژه‌های کلیدی: اسینتوباکتر، بتالاکتاماز اگزاسیلیناز، مقاومت آنتی‌بیوتیک
متن کامل [PDF 1077 kb]   (67 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/9/23 | پذیرش: 1400/9/10 | انتشار: 1400/9/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 11، شماره 1 - ( زمستان 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها