:: دوره 10، شماره 4 - ( 7-1400 ) ::
جلد 10 شماره 4 صفحات 416-405 برگشت به فهرست نسخه ها
طراحی پرسشنامه اخلاق حرفه ای در پژوهش های پزشکی
زهرا اسمعیلی آبدر ، علیرضا امیرکبیری ، فریده حق شناس کاشانی، محمدرضا ربیعی مندجین
گروه مدیریت دولتی، واحد تهران مرکزی، دانشگاه آزاد اسلامی ، تهران، ایران ، dr.alirezaamirkabiri@gmail.com
چکیده:   (269 مشاهده)
زمینه و هدف: اخلاق‌مداری در پژوهش یکی از مقوله های پرکاربرد اخلاق حرفه‌ای است. اخلاق پژوهشی بر موارد عینی و جزیی رعایت اخلاق در پژوهش تمرکز داشته و برای حل معضلات اخلاقی تحقیقات علمی تلاش می کند. این مطالعه با هدف طراحی پرسشنامه اخلاق در پژوهش های پزشکی انجام شد.
مواد و روش‌ها: این پژوهش از نوع توصیفی پیمایشی است. جامعه آماری شامل تمامی اعضای هیات علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی به تعداد 20998 نفر بود و نمونه آماری 378 نفر با استفاده از روش احتمال وند تعیین شد. ابزار گردآوری داده ها، پرسشنامه محقق ساخته حاصل از تحلیل محتوای کیفی تماتیک بود. تجزیه و تحلیل یافته‌ها با استفاده از تحلیل عامل اکتشافی و تحلیل عامل تاییدی انجام شد. جهت بررسی پایایی از روش آلفای کرونباخ و به منظور تحلیل داده‌ها از نرم افزارهای SPSS و PLS استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج تحلیل عامل اکتشافی نشان دهنده هفت عامل برابر 170/60 درصد واریانس تبیین شده است که این عوامل با اجرای تحلیل عامل تاییدی توسط نرم افزار smart PLS مورد تایید قرار گرفت. پایایی پرسشنامه با روش آلفای کرونباخ برابر 915/0 گزارش گردید. 
نتیجه‌گیری: نسخه نهایی این پرسشنامه۳5 گویه ای که با 7 عامل (پایبندی به اخلاق پژوهش، پیامدهای اخلاق پژوهش، موانع حسن رفتار پژوهش، نهادینه سازی اخلاق، اصول فردی، سیاستگذاری، اخلاق سازمانی) مورد تایید قرار گرفته را می توان به عنوان ابزاری روا و پایا برای سنجش میزان رعایت اخلاق حرفه ای در پژوهش های پزشکی به کار برد.
واژه‌های کلیدی: اخلاق حرفه ای، اخلاق در پژوهش، روایی، پایایی، پرسشنامه اخلاق
متن کامل [PDF 1577 kb]   (93 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/7/24 | پذیرش: 1400/7/10 | انتشار: 1400/7/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 10، شماره 4 - ( 7-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها