:: دوره 9، شماره 4 - ( پاییز 1399 ) ::
جلد 9 شماره 4 صفحات 415-424 برگشت به فهرست نسخه ها
تدوین مدل تاب‌آوری خانوادۀ ایرانی: یک پژوهش کیفی
عبدالله شفیع آبادی، عباس موزیری ، معصومه اسمعیلی، جلیل یونسی
دانشجوی دکتری مشاوره، دانشکدۀ روانشناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبائی، تهران، ایران ، mooziriabbas@gmail.com
چکیده:   (707 مشاهده)
زمینه و هدف: خانواده در طول حیات خود با مشکلات و چالش­های متعدد روبه­روست. چالش‏های استرس­زایی که می‏تواند خانواده را تا مرز فروپاشی پیش ببرد. اهمیت حفظ خانواده بر هیچ کس پوشیده نیست، از این رو، پژوهش حاضر به دنبال تدوین مدلی بومی برای تاب­آوری خانواده­هاست.
مواد و روش‌ها: به این منظور 13 زوج دارای معیارهای ورود به پژوهش به صورت نمونه‏گیری هدفمند و در دسترس انتخاب شدند. به منظور دست‏یابی به مؤلفه­های بومی تاب­آوری خانواده در گام نخست خانواده­هایی که بحرانی را در زندگی زناشویی خود تجربه کرده بودند و در پرسشنامه­های هنجارشدۀ تاب‏آوری فردی کانر و دیویدسون، تاب­آوری خانوادۀ سیکسبی، و عملکرد خانواده نمرۀ بالاتر از میانگین کسب کرده و در ضمن حاضر به همکاری بودند شناسایی شده و با آنان مصاحبه شد. در این پژوهش از روش کیفی زمینه­ای به منظور جمع­آوری و تحلیل داده­ها استفاده شد.
یافته­ها: در تجزیه و تحلیل در مرحلۀ کد گذاری باز 168 کد اولیه، و در کد گذاری محوری براساس شباهت موضوعی 15 مقوله، و در نهایت در مرحلۀ کد گذاری انتخابی به 5 مقوله اصلی شخصیت، نظام باورها، مهارت­ها، ساختار خانواده، و منابع بیرونی دست یافتیم.
نتیجه­گیری: مدل بومی به دست آمده جامع است و می­توان از آن برای طراحی آموزش‏هایی استفاده کرد که در پی افزایش تاب‏آوری و تحمل خانواده­ها در برابر مشکلات هستند.
واژه‌های کلیدی: روان‌شناسی مثبت‌نگر، خانواده سالم، تاب‌آوری خانواده
متن کامل [PDF 211 kb]   (215 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/5/5 | پذیرش: 1399/7/10 | انتشار: 1399/7/10


XML   English Abstract   Printدوره 9، شماره 4 - ( پاییز 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها