:: دوره 8، شماره 4 - ( 9-1398 ) ::
جلد 8 شماره 4 صفحات 419-426 برگشت به فهرست نسخه ها
ضایعات دهانی در بیماریهای پوستی شایع: مقاله مروری
نگار سجادیان ، رحمت‌الله سلمانپور
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران ، nsajadian@tums.ac.ir
چکیده:   (767 مشاهده)
پوست به عنوان بزرگترین ارگان بدن، تحت تاثیر بسیاری از عوامل خارجی و محیطی قرار می گیرد.در ضمن بسیاری از بیماریهای ارگان‌های داخلی می تواند پوست را درگیر کند. پوست و حفره دهانی از ارتباط نزدیکی با هم برخوردارند.
همانگونه که پوست با عوامل بیرونی متفاوت و گوناگونی روبروست ، حفره دهانی و مخاط آن نیز با مواد شیمیایی مختلف، آنزیم ها و انواع میکروارگانیسم ها در تماس است. ضایعات دهانی در بیماریهای پوستی نیاز به توجه دقیق دارند چون ضایعات دهانی می توانند اولین و شاید تنها علامت بیماری پوستی باشند .در ضمن حضور این ضایعات بر روی کیفیت زندگی فرد و تغذیه او تاثیر گذار است.
 اگرچه غشای مخاطی دهان و پوست در امتداد هم هستند ولی شرایط و طبیعت خاص حفره دهانی باعث پدیدار شدن یکسری خصوصیات و اعمال منحصر به فرد در این منطقه شده است. عوامل عفونی مختلف و بیماری های گوناگون پوستی منجر به ظهور ضایعات در دهان شده که البته شایعترین آنها عفونت با کاندیدا و لیکن پلان می باشد.
بسیاری از ضایعات دهانی بدون تشخیص دقیق توسط پزشک به صورت علامتی یعنی درمان علائمی مثل درد سوزش و غیره در نظر گرفته شده و درمان میشود و افزایش آگاهی پزشکان در مورد تشخیص و درمان این ضایعات ضروری بنظر می رسد .
بنابراین در این مقاله تظاهرات دهانی بیماری های شایع پوستی را شرح می دهیم تا راهکاری برای تشخیص ودرمان و جلوگیری از پیشرفت بیماری های مختلف که بعضی از آنها هم مهلک هستند، باشد.
واژه‌های کلیدی: ضایعات دهانی، بیماریهای پوستی، حفره دهان
متن کامل [PDF 271 kb]   (320 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش مورد | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/9/26 | پذیرش: 1398/9/26 | انتشار: 1398/9/26


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 4 - ( 9-1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها