:: دوره 8، شماره 4 - ( 9-1398 ) ::
جلد 8 شماره 4 صفحات 305-316 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی روابط میان ابعاد رشد پس از آسیب و علائم استرس پس از آسیب در بیماران مبتلا به سرطان سینه، روده و خون
شیوا مشیرپناهی ، علیرضا مرادی، مریم مقدسین، بایزید قادری
دکترای تخصصی روانشناسی سلامت، گروه روانشناسی بالینی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران ، shiva.moshir@yahoo.com
چکیده:   (983 مشاهده)
زمینه و هدف: مواجهه با بیماری‌های تهدید کننده زندگی مانند سرطان می‌تواند همزمان با پیامدهای منفی، نتایج مثبتی نیز به‌همراه داشته باشد. هدف پژوهش حاضر بررسی منحنی خطی و نوع ارتباط میان ابعاد رشد پس از آسیب و علائم استرس پس از آسیب در بیماران مبتلا به سرطان می‌باشد.
مواد و روش‌ها: روش پژوهش حاضر از نوع توصیفی همبستگی بود. نمونه شامل 200 بیمار از میان مبتلایان به سرطان خون، سینه و کولون بودند که در سال 97 در شهر سنندج به روش نمونه گیری در دسترس انتخاب شدند. آزمودنی‌ها، پرسشنامه‌های رشد پس از آسیب و چک لیست PTSD غیرنظامیان را تکمیل کردند. داده‌های پژوهش توسط شاخص‌های آمار توصیفی، تحلیل همبستگی پیرسون، تحلیل رگرسیون خطی و غیرخطی با استفاده از نرم افزار SPSS تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج پژوهش حاکی از ارتباط غیرخطی معنادار میان برخی از ابعاد رشد پس از آسیب و علائم استرس پس از آسیب بود. بین ابعاد ارتباط با دیگران و نیرومندی شخصی و علائم استرس پس از آسیب کل، رابطه غیر خطی معنادار در سطح 05/0 بود. علائم استرس پس از آسیب در مدل غیرخطی برای ابعاد علائق جدید، تغییرات معنوی و قدردان زندگی شدن، پیش بین معناداری نبود. همچنین از میان مولفه های علائم استرس پس از آسیب، تغییرات منفی در شناخت و خلق و برانگیختگی، با برخی ابعاد رشد پس از آسیب رابطه غیرخطی معنادار داشتند.
نتیجه‌گیری: این نتایج نشان می‌دهد که سطوح متوسطی از تجربه علائم استرس پس از آسیب، می‌تواند در بعضی ابعاد،  پیش‌بینی‌کننده ارتقای رشد در افراد باشد.
واژه‌های کلیدی: علائم استرس پس از سانحه، رشد پس از سانحه، سرطان
متن کامل [PDF 559 kb]   (305 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/9/26 | پذیرش: 1398/9/26 | انتشار: 1398/9/26


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 4 - ( 9-1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها