[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 8، شماره 1 - ( 11-1397 ) ::
جلد 8 شماره 1 صفحات 17-26 برگشت به فهرست نسخه ها
پیش‌بینی استرس ادراک شده بر اساس تنظیم شناختی هیجان و دشواری در تنظیم هیجان در افراد مبتلا به چاقی
فریبا نیک دوست، نیلوفر طهمورسی ، زهرا عباس‌پور آذر
استادیار، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد واحد کرج، کرج، ایران ، niloufat.tahmouresi@kiau.ac.ir
چکیده:   (1142 مشاهده)
زمینه و هدف: اگرچه الگوهای خوردن ناسالم نقش مهمی در مشکلات مرتبط با خوردن (چاقی و اختلال­های خوردن) ایفا می­کنند، اما فرایندهای زیربنایی این الگوهای خوردن ناسالم به طور کامل درک نشده است. در پژوهش حاضر به بررسی پیش­بینی استرس ادراک شده بر اساس تنظیم شناختی هیجان و دشواری در تنظیم هیجان در افراد مبتلا به چاقی پرداخته شده است.
روش­ بررسی: روش پژوهش توصیفی و از نوع همبستگی است. جامعه آماری کلیه افراد چاق 20 تا 35 ساله مراجعه کننده به مراکز مشاوره، تغذیه و رژیم درمانی شهر کرج در سال 1396 به تعداد 49817 نفر بودند که با استفاده از فرمول کوکران تعداد 381 نفر دارای شاخص توده بدنی بالای 30 کیلوگرم بر متر مربع به ­عنوان نمونه انتخاب شدند. روش نمونه‌گیری در این پژوهش از نوع غیر تصادفی بوده است. جهت گردآوری داده­ها سه مقیاس روا و پایا شامل پرسشنامه استرس ادراک شده کوهن و همکاران(1983)، پرسشنامه تنظیم شناختی هیجان گارنسفکی و همکاران(2002) و پرسشنامه دشواری در تنظیم هیجان گراتز و رومر(2004) مورد استفاده قرار گرفت. تحلیل داده­ها با استفاده از ضریب همبستگی پیرسون و تحلیل رگرسیون چند متغیره انجام شد.
یافته­ها: نتایج نشان داد که بین استرس ادراک شده با تنظیم شناختی هیجان و دشواری در تنظیم هیجان در افراد مبتلا به چاقی رابطه معنی‏داری وجود دارد(01/0>p). همچنین نتایج تحلیل رگرسیون چند متغیره حاکی از آن است که تنظیم شناختی هیجان و دشواری در تنظیم هیجان نقش معناداری در تبیین واریانس استرس ادراک شده در افراد مبتلا به چاقی دارند(01/0>p).
نتیجه­گیری: این یافته­ها اهمیت نقش تنظیم شناختی هیجان و دشواری در تنظیم هیجان را به عنوان یک عامل خطر کلیدی برای الگوهای خوردن ناسالم و چاقی آشکار می­سازد. همچنین، الگوهای خوردن محدود کننده و الگوهای پرخوری از لحاظ تنظیم شناختی هیجان و دشواری در تنظیم هیجان متفاوت هستند. مداخلات درمانی باید به تنظیم هیجان بپردازند و شامل راهبردهایی برای مقابله با آنها باشند.
واژه‌های کلیدی: استرس ادراک شده، تنظیم شناختی هیجان، دشواری در تنظیم هیجان، چاقی
متن کامل [PDF 259 kb]   (424 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۱۲/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۲/۱۷ | انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۱۷
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHAXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Nikdoost F, Tahmouresi N, Abaspoor Azar Z. The Predicting Perceived Stress Based on Cognitive Emotion Regulation and Difficulties in Emotion Regulation in Patients with Obesity. aumj. 2019; 8 (1) :17-26
URL: http://aums.abzums.ac.ir/article-1-882-fa.html

نیک دوست فریبا، طهمورسی نیلوفر، عباس‌پور آذر زهرا. پیش‌بینی استرس ادراک شده بر اساس تنظیم شناختی هیجان و دشواری در تنظیم هیجان در افراد مبتلا به چاقی. نشریه علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی البرز. 1397; 8 (1) :17-26

URL: http://aums.abzums.ac.ir/article-1-882-fa.htmlدوره 8، شماره 1 - ( 11-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه دانشگاه علوم پزشکی البرز Alborz University Medical Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4106