:: دوره 7، شماره 2 - ( 3-1397 ) ::
جلد 7 شماره 2 صفحات 141-150 برگشت به فهرست نسخه ها
مکانیسم‌های روانی- دفاعی و آلکسی‌تایمیا در بیماران مبتلا به سرطان
سید رضا سیدطبایی، پروین رحمتی‌نژاد ، سید داود محمدی، سید داود محمدی، ولی اله اکبری
کارشناس ارشد روانشناسی بالینی، بیمارستان اعصاب و روان سهامیه، قم، قم، ایران ، rahmatinejadp@yahoo.com
چکیده:   (552 مشاهده)
مقدمه: هدف از این مطالعه مقایسه نوع مکانیسم­های دفاعی مورد استفاده و آلکسی­تایمیا در بیماران مبتلا به[WU1]  سرطان با افراد سالم  و نیز تعیین سهم پیش­بینی هر یک از سه نوع مکانیسم دفاعی (رشد یافته، رشد نایافته و نوروتیک) در پدیدایی آلکسی­تایمیا بود.
روش: از بین بیماران مبتلا به سرطان مراجعه­کننده به بخش شیمی­درمانی بیمارستان شهید بهشتی شهر قم 45 بیمار به صورت نمونه­گیری در دسترس انتخاب شدند. 45 فرد سالم نیز به شیوه همتاسازی از بین کارکنان کادر پرستاری بیمارستان شهید بهشتی وارد پژوهش شدند. داده­های جمع­آوری شده بوسیله پرسشنامه­های سبک­های دفاعی و مقیاس آلکسی­تایمیای تورونتو با استفاده[WU2]  از آزمون­های آماری تی مستقل، همبستگی پیرسون و رگرسیون چند متغیره مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
نتایج: در مقایسه با افراد سالم، بیماران مبتلا به سرطان، نمرات بالاتری در مقیاس آلکسی­تایمیا (01/0 =P)، زیرمقیاس دشواری در شناسایی هیجانات (03/0 =P ) و همچنین مکانیسم­های دفاعی رشد نایافته (007/0 =P) بدست آوردند. مکانیسم­های[WU3]  دفاعی رشد نایافته با نمره کلی مقیاس آلکسی­تایمیا و زیرمقیاس­های دشواری در شناسایی هیجان و توصیف هیجان همبستگی معنادار داشتند (01/0 >P ). مکانیسم­های دفاعی رشد نایافته قادر به پیش­بینی آلکسی­تایمیا در افراد مبتلا به سرطان بودند (005/0 >P ).
بحث: یافته­های حاصل از این پژوهش حاکی از آن است که ابتلا به سرطان به عنوان یک رویداد استرس­زا منجر به راه­اندازی مکانیسم­های دفاعی رشد نایافته به عنوان مکانیسم­های روانی غالب در اکثر بیماران مبتلا می­شود. آلکسی­تایمیا که ارتباط تنگاتنگی با مکانیسم­های دفاعی رشد نایافته دارد نیز یک واکنش دینامیک برای مقابله با هیجانات ناخوشایند ناشی از رویداد بیماری است.

 [WU1]مقدمه طولانی است و باید کوتاه تر باشد و هدف اصلی را فقط ذکر کنید.
با توجه به نظر داور گرامی اصلاح گردید
 [WU2]روش تجزیه و تحلیل نتایج را بیاورید.
اصلاح گردید
 [WU3]نتایج به صورت علمی و با سطح معناداری اورده شود.
 
اصلاح شد
واژه‌های کلیدی: مکانیسم‌های روانی- دفاعی، آلکسی‌تایمیا، سرطان
متن کامل [PDF 205 kb]   (208 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۳/۲۵ | پذیرش: ۱۳۹۷/۳/۲۵ | انتشار: ۱۳۹۷/۳/۲۵XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 2 - ( 3-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها