:: دوره 7، شماره 2 - ( 3-1397 ) ::
جلد 7 شماره 2 صفحات 107-115 برگشت به فهرست نسخه ها
تجارب بیماران از بستری در بیمارستان‌های دولتی استان البرز
ملیحه فرید، کوروش کبیر ، مرجان حاج فیروزآبادی، مهدی گودرزوند، احسان زحمتکش
دانشیار. پزشک . متخصص پزشکی اجتماعی، مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، دانشگاه علوم پزشکی البرز، کرج، ایران ، kabir.kourosh@yahoo.com
چکیده:   (597 مشاهده)
مقدمه: به دست آوردن نقطه نظرات بیماران و بررسی تجارب آنها به عنوان منبع معتبر و مهمی در ارزیابی کیفیت خدمات سلامت محسوب می‌شود. مطالعه حاضر با هدف تعیین تجارب بیماران بستری در بیمارستان‌های دولتی استان البرز انجام شده است.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه مقطعی توصیفی 955 فرد ترخیص شده از 9 بیمارستان دولتی استان البرز در سال   1391 به روش تصادفی طبقه ای انتخاب و در مطالعه مشارکت نمودند. جهت بررسی تجارب بیماران از اقامت بیمارستانی از پرسشنامه محقق ساخته ای که روایی و پایایی آن تائید شده است، استفاده گردید. داده‌ها با استفاده از ویرایش شانزدهم نرم افزار spss موردتجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافته‌ها: بیش از نیمی از شرکت کنندگان( %4/56 ) مونث بودند. 3/34 درصد افراد شرکت کننده (بیشترین فراوانی) مربوط به گروه سنی 20 تا 30 سال بود. نظم کامل در زمان پذیرش توسط4/45% افراد بستری شده به صورت اورژانس و نیز 5/42% موارد بستری شده به صورت غیر اورژانسی ذکر شده بود. به طور کلی 4/79% شرکت کنندگان مراقبت انجام شده در دوران بستری را خوب (و بالاتر) ارزیابی کردند و 9/35% بیماران اظهار کردند که حتماً بیمارستان مورد نظر را برای بستری به دیگران توصیه می‌کنند.
بحث و نتیجه‌گیری: نتایج این طرح نشاندهنده لزوم طراحی و اجرای برنامه هایی برای بهبود تجارب بیماران بخصوص در حیطه‌های پذیرش، محیط و امکانات، ارتباط با پزشک و پرستار، توجه و احترام و نیز برنامه ریزی ترخیص بیمار از طریق آموزش و توانمندسازی پرسنل و نیز بهبود زیر ساخت‌های موجود در بیمارستان‌ها می‌باشد.
واژه‌های کلیدی: بیماران، بیمارستان، بستری، تجارب
متن کامل [PDF 192 kb]   (227 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۳/۲۵ | پذیرش: ۱۳۹۷/۳/۲۵ | انتشار: ۱۳۹۷/۳/۲۵XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 2 - ( 3-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها