:: دوره 7، شماره 2 - ( 3-1397 ) ::
جلد 7 شماره 2 صفحات 89-97 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی وقوع و گزارش خطاهای دارویی کارکنان اتاق عمل و ارتباط آن با برخی مشخصه‌های فردی و سازمانی
ربابه بهاء ، صدیقه نصرتی، میترا رحیم زاده، ملاحت کمالی
مربی گروه اتاق عمل، دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی البرز، کرج، ایران ، robabebaha@yahoo.com
چکیده:   (406 مشاهده)
زمینه و هدف: خطاهای دارویی از عوامل تهدیدکننده امنیت بیماران می‌باشند. این‌گونه خطاها از شایع‌ترین عوامل تهدیدکننده سلامت و مشکلی جهانی هستند که باعث افزایش مرگ‌ومیر و هزینه‌های بیمارستانی می‌شوند. هدف از انجام این مطالعه تعیین وقوع و گزارش خطاهای دارویی کارکنان اتاق عمل و ارتباط آن با برخی مشخصه‌های فردی و سازمانی در بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی البرز بوده است.
روش‌ها: این پژوهش یک مطالعه توصیفی تحلیلی بوده که بر روی 201 نفر از کارکنان شاغل در بخش‌های اتاق عمل بیمارستان‌های منتخب دانشگاه علوم پزشکی البرز انجام شد. نمونه‌گیری به روش سرشماری و در سال 1395 انجام گرفت. ابزار گردآوری داده­ها شامل پرسش‌نامه­ بوده و تجزیه‌وتحلیل داده‌ها با استفاده از آمار توصیفی و تحلیلی و با نرم‌افزار SPSS نسخه 19 انجام گرفت.
یافته‌ها: میانگین تعداد وقوع خطاهای دارویی کارکنان اتاق عمل 2/2 مورد به ازای هر  کدام از کارکنان و میانگین گزارش خطاهای دارویی 06/0 مورد در طی سه ماه بوده است.وقوع خطاهای دارویی (048/0p=) و خطاهای گزارش‌شده (000/0p=) با شرایط کاری کارکنان اتاق عمل ارتباط معنادار آماری داشت. از بین ویژگی‌های دموگرافیک، اشتغال در بخش‌های مختلف و میزان سابقه کار در ارتباط با بروز خطاهای دارویی بودند.
بحث: با توجه به ارتباط شرایط کاری با بروز خطاهای دارویی، شناخت کامل شرایط کاری کارکنان و تعدیل آن زمینه را برای کاهش خطاهای دارویی فراهم می آورد. ارائه‌دهندگان خدمات سلامت لازم است به‌منظور کاهش این خطاها به شناسایی علل وقوع و کاربرد راهبردهایی جهت کاهش آنها بپردازند.
واژه‌های کلیدی: خطاهای دارویی، کارکنان اتاق عمل، دارودرمانی
متن کامل [PDF 180 kb]   (119 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۳/۲۵ | پذیرش: ۱۳۹۷/۳/۲۵ | انتشار: ۱۳۹۷/۳/۲۵XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 2 - ( 3-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها