:: دوره 7، شماره 1 - ( 11-1396 ) ::
جلد 7 شماره 1 صفحات 66-76 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی تولیدات علمی حوزه بهداشت کار و حرفه‌ای و تعیین جایگاه بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران در پایگاه اطلاعاتی اسکوپوس طی سال‌های (2000-2016)‬‬‬‬
موسی یمین فیروز، عارف ریاحی
دانش آموخته علم اطلاعات و دانش-شناسی، اداره کل کتابخانه‫های عمومی استان مازندران ، Ariahi1986@gmail.com
چکیده:   (551 مشاهده)
مقدمه: تعیین جایگاه هر کشوری در عرصه تولید علم و در حوزههای موضوعی گوناگون، می‏تواند نشان دهنده میزان توسعه‏یافتگی و عملکرد آن کشور در جهت ارتقا و کمک به بهبود علم و آن حوزه موضوعی باشد. مطالعه حاضر با هدف ارزیابی تولیدات علمی و نیز تعیین جایگاه منطقهای و جهانی جمهوری اسلامی ایران در حوزه بهداشت کار و حرفه‏ای صورت گرفته است.
روش پژوهش: مطالعه حاضر به لحاظ هدف کاربردی و به روش پیمایشی توصیفی (با رویکرد علم سنجی) صورت گرفته است. جامعه آماری مطالعه حاضر را 1787 مقاله و مدرک علمی نمایه شده پژوهشگران جمهوری اسلامی ایران در حوزه بهداشت کار و حرفه‏ای تشکیل می‏دهند که طی سال 2000-2016 در پایگاه اطلاعاتی اسکوپوس نمایه شده‏اند. برای تجزیه و تحلیل اطلاعات و ترسیم شکل‏ها، از نرم‏افزارهای SPSS، VOSviewer و NodeXL استفاده شده است.
یافته‏ها: یافته‏ها نشان داد که تعداد مقالات حوزه بهداشت کار و حرفه‏ای جمهوری اسلامی ایران از 3 مورد در سال 2000 به 266 مورد در سال 2016 افزایش یافته است و از رشدی 34 درصدی برخوردار بوده است. دانشگاه علوم پزشکی تهران و ایالات متحده امریکا به ترتیب به عنوان پرتولید‏ترین مرکز داخلی و مهم‏ترین شریک علمی پژوهشگران حوزه مورد بررسی شناسایی شده‏اند.
بحث و نتیجه گیری: هر چند تولیدات جمهوری اسلامی ایران در حوزه مورد بررسی طی سال‏های اخیر از رشد مثبتی برخوردار بوده است، ولی به طور کلی جایگاه جهانی تولیدات علمی حوزه بهداشت کار و حرفه‏ای کشورمان در وضعیت قابل قبولی قرار ندارد. کیفیت مقالات منتشر شده جمهوری اسلامی ایران نیز در وضعیت متوسطی قرار داشته است. سیاست‏گذاری‏ها و برنامه‏ریزی‏های مناسب جهت ارتقای سطح کمی و کیفی مقالات ایرانی با گسترش همکاری‏های علمی بین‏المللی و استفاده از ظرفیت‏های داخلی و حمایت پژوهشگران و متخصصان این حوزه لازم و ضروری بنظر می‏رسد.
واژه‌های کلیدی: بهداشت، بهداشت کار، بهداشت حرفه‌ای، تولیدات علمی، اسکوپوس، ایران
متن کامل [PDF 827 kb]   (241 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش مورد | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۱/۱۸ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱/۱۸ | انتشار: ۱۳۹۷/۱/۱۸XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 1 - ( 11-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها