:: دوره 7، شماره 1 - ( 11-1396 ) ::
جلد 7 شماره 1 صفحات 1-8 برگشت به فهرست نسخه ها
ارتباط سطح CA125 سرم با پارامترهای سوء تغذیه و کارکرد پرده صفاق در بیماران دیالیز صفاقی
نادر نوری ماجلان، حمیده شجری، نصر‌الله بشردوست، احمد شجری، مریم السادات مدرسی
دانشیار و فوق تخصص بیماری‌های کلیه، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، یزد، ایران ، dr_nori_majelan@yahoo.com
چکیده:   (808 مشاهده)
مقدمه: دیالیز صفاقی یکی از روش های موثر در درمان نارسایی حاد و مزمن کلیه و جایگزین مناسب عملکرد کلیه در بیماران ESRD می‌باشد. از عوارض مهم دیالیز صفاقی اسکلروز غشای صفاقی پریتوئن طی پروسه دیالیز صفاقی و سوء تغذیه می‌باشد. پیگیری بیماران از جهت اسکلروز غشای صفاقی دشوار و مستلزم اقدامات تهاجمی از جمله بیوپسی می‌باشد. در سالهای اخیر CA125 به عنوان مارکری جهت پیش بینی و تشخیص این عوارض به کار رفته است. هدف از این مطالعه تعیین ارتباط سطح سرمی CA125 با پارامترهای سوءتغذیه و عملکرد پرده صفاق می‌باشد.
روش بررسی: این مطالعه به صورت توصیفی- مقطعی بر روی 50 بیمار تحت دیالیز صفاقی که به روش نمونه گیری آسان انتخاب شده بودند انجام شد. با توجه به متغیرهای مورد نظر پرسشنامه طراحی شد و اطلاعات به دست آمده در نرم افزار SPSS ver20  با استفاده از آزمون‌های Anova, T test  و chi -square مورد تجزیه وتحلیل قرار گرفت.
یافته‌ها: در این مطالعه رابطه معنی داری بین سطح سرمی CA125 با تری گلیسیرید، LDL وآلبومین به دست آمد ولی CA125  با پارامترهای عملکردی پرده ی صفاق رابطه معنی داری نداشت.
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج به دست آمده احتمالاً CA125 نمی تواند جهت پیش بینی عملکرد پرده صفاق در پروسه دیالیز به کار رود ولی با سوء تغذیه و لیپید پروفایل در ارتباط است.
واژه‌های کلیدی: دیالیز صفاقی، CA125، پارامتر عملکردی صفاقی، سوء تغذیه
متن کامل [PDF 210 kb]   (275 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۱/۱۸ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱/۱۸ | انتشار: ۱۳۹۷/۱/۱۸XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 1 - ( 11-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها