:: دوره 6، شماره 4 - ( 8-1396 ) ::
جلد 6 شماره 4 صفحات 283-290 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه سویه‌های بومی باسیلوس سوبتیلیس و باسیلوس مگاتریوم جداشده از خاک در تولید ویتامین ریبوفلاوین
نیلوفر چهارمحالی، عباس اخوان سپهی، محمدرضا عوادی
گروه میکروبیولوژی، دانشکده علوم زیستی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال، ، تهران، ایران ، Akhavansepahy@gmail.com
چکیده:   (1112 مشاهده)
زمینه و هدف: ویتامین B2 (ریبوفلاوین) یک ویتامین زردرنگ و محلول در آب می‌باشد. هدف از انجام این مطالعه شناسایی سویه‌های  باسیلوس جداشده از خاک با توانایی در تولید ریبوفلاوین با روش PCR می‌باشد.
روش بررسی: نمونه‌برداری از خاک به‌صورت تصادفی طی 2 روز متمادی در هوایی معتدل صورت گرفت. نمونه‌برداری از مناطق دور از آفتاب و از عمق 3 تا 10 سانتی‌متری سطح خاک انجام شد. سپس جنس باسیلوس با استفاده از روش‌های استاندارد تا سطح گونه شناسایی شدند. همچنین ایزوله‌های شناسایی‌شده با استفاده از روش مولکولی PCR مورد تائید قرار گرفتند. جهت بررسی تولید ریبوفلاوین از محیط کشت سنتتیک و تکنیک HPLC استفاده گردید.
  • نتایج آزمون PCR با استفاده از ژن 16SrRNA نشان داد که از مجموع 32 سویه به‌دست‌آمده تعداد 10 سویه باسیلوس سوبتیلیس و 2 سویه باسیلوس مگاتریوم بودند. این سویه‌های جداسازی شده به همراه سویه استاندارد باسیلوس مگاتریوم PTCC 1250 ازنظر تولید ریبوفلاوین در محیط کشت سنتتیک و HPLC مثبت بودند.
  • در میان باکتری‌های ساکن خاک باسیلوس سوبتیلیس بیشترین نقش را در میزان تولید ریبوفلاوین داشته و به‌منظور تائید سویه‌های تولیدکننده ریبوفلاوین استفاده از روش مولکولی ضروری به نظر می­رسد. 
واژه‌های کلیدی: گونه‌های باسیلوس، ریبوفلاوین، 16SrRNA
متن کامل [PDF 359 kb]   (355 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۱۰/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۰/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۲۰XML   English Abstract   Printدوره 6، شماره 4 - ( 8-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها