:: دوره 6، شماره 4 - ( 8-1396 ) ::
جلد 6 شماره 4 صفحات 241-256 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی حذف سفالکسین با استفاده از جاذب پوکه معدنی (پامیس) از محلول‌های آبی و اثر یون‌های رایج منابع آبی در حذف آن
صهبا حاجی باقر تهرانی، محمد نوری سپهر، منصور ضرابی، میترا رحیم‌زاده
مرکز تحقیقات بهداشت، ایمنی و محیط زیست، دانشگاه علوم پزشکی البرز، کرج، ایران ، Dr.noorisepehr@gmail.com
چکیده:   (1094 مشاهده)
زمینه و هدف: درسال­های اخیر نگرانی­های زیادی مبنی بر ورود آنتی بیوتیک­ها در محیط­های آبی به وجود آمده است. هدف از این مطالعه بررسی اثر یون­های رایج منابع آبی در حذف سفالکسین با استفاده از جاذب پوکه معدنی(پامیس) می­باشد.
مواد و روش‌ها: این مطالعه از نوع مطالعات بنیادی-کاربردی بود. در این مطالعه در مرحله اول مشخصات جاذب با استفاده از تکنیک­های (XRD, BET, XRF, FTIR and SEM) قبل و بعد از جذب تعیین گردید و سپس در مرحله دوم کارایی پامیس با تغییر دادن متغیر­هایی از قبیل زمان،PH ، غلظت پامیس، غلظت سفالکسین، غلظت­های مختلف کلسیم، منیزیم، مس، سولفات، کربنات مورد بررسی قرار گرفت.
یافته‌ها: نتایج این تحقیق نشان داد که جاذب مورد استفاده ، کارایی بالایی در جذب آنتی بیوتیک سفالکسین از محلول­های آبی دارد. برای آنتی بیوتیک سفالکسین، بیشترین راندمان حذف در زمان تماس 150 دقیقه، PH =5، دز جاذب 5 گرم بر لیتر، غلظت آنتی بیوتیک 10 میلی گرم بر لیتر به ترتیب 75/44% ( با استفاده از پامیس خام) و 66/55% ( با استفاده از پامیس اصلاحی) مشاهده شد.
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج بدست آمده با افزایش دز جاذب و زمان تماس راندمان حذف افزایش می­یابد. با افزایش PH و غلظت آنتی بیوتیک سفالکسین راندمان حذف کاهش می­یابد. در این مطالعه پامیس اصلاح شده با اسید کلریدریک در مقایسه با پامیس خام راندمان بهتری در جذب سفالکسین دارد. طبق نتایج بدست آمده از این مطالعه یون­ها تاثیر چندانی بر روی عمل جذب سفالکسین نداشتند. در این مطالعه جذب از معادله ایزوترم فرندلیخ و معادله سینتیک شبه درجه دوم پیروی می­کند.
واژه‌های کلیدی: جذب، پامیس، سفالکسین، کاتیون‌ها، آنیون‌ها
متن کامل [PDF 809 kb]   (315 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۱۰/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۰/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۲۰XML   English Abstract   Printدوره 6، شماره 4 - ( 8-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها