:: دوره 1، شماره 1 - ( 11-1390 ) ::
جلد 1 شماره 1 صفحات 47-52 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی مقاومت دارویی و ژنوتیپ کاست کروموزومی mec استافیلوکوکی (SCCmec) در سویه‌های استاف اورئوس مقاوم به متی‌سیلین (MRSA)
1 عباس عبداللهی ، 2 سیدامین کوهپایه، 3 سهراب نجفی‌پور، 4 یاسر منصوری، 5 سار عبدالهی خیرآبادی، 6 سمیه جعفری
گروه میکروب‌شناسی، دانشگاه علوم پزشکی فسا، فارس، ایران ، a_abdollahi1360@yahoo.com
چکیده:   (9520 مشاهده)
زمینه و هدف: استافیلوکوکوس اورئوس یکی از مهم‌ترین باکتری‌های بیماری‌زا در جوامع است. اخیراً افزایش مقاومت دارویی آن بر معضلات درمانی افزوده است. مقاومت به متی سیلین در این میان اهمیت ویژه‌ای به دلیل محدود کردن درمان عهده دار است. به همین علت در این مطالعه به ارزیابی مقاومت دارویی و بررسی ژنوتیپی کاست کروموزومی mec استافیلوکوکی (SCCmec) درسویه‌های استاف اورئوس مقاوم به متی سیلین( MRSA)پرداخته‌ایم. مواد و روش‌ها: در یک مطالعه مقطعی- توصیفی به جمع‌آوری یکساله سویه‌ها پرداختیم. تست‌های رایج شناسایی، حساسیت دارویی، تعیین MIC و بررسی ملکولی ژنوتایپ‌های SCCmec جهت ارزیابی و بررسی میزان شیوع مقاومت و تایپ‌بندی سویه‌ها انجام گرفت. یافته‌ها: از میان 164نمونه استاف، 78مورد مقاوم به متی سیلین بودند. هیچ مورد مقاومتی به ونکومایسین شناسایی نشد، درحالی‌که مقاومت به تمامی سایر آنتی‌بیوتیک‌ها وجود داشت. بیش‌ترین ژنوتایپ میان سویه‌ها از تایپ II و کم‌ترین نیز از تایپ IV شناسایی گردید. نتیجه‌گیری: نتایج مطالعه حاضر در مقایسه با نتایج سایر مطالعات نشانگر افزایش میزان مقاومت دارویی در سویه‌های استاف است، که تا حدودی دلیل آن مصرف بی رویه آنتی‌بیوتیک‌ها است که در صورت عدم مراعات تجویز دارو ممکن است منجر به ایجاد بن بست درمانی، در درمان گردد.
واژه‌های کلیدی: استاف اورئوس، ژنوتیپی کاست کروموزومی، استافیلوکوک، PBPs
متن کامل [PDF 218 kb]   (3086 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۱/۶/۴ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۱ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۱XML   English Abstract   Printدوره 1، شماره 1 - ( 11-1390 ) برگشت به فهرست نسخه ها